טיפול במיגרנה באמצעות ניקוז לימפטי ידני

תמונת המחלה, ראשית כלי דם במוח מתכווצים ויוצרים מחסור מקומי בחמצן, רגיזות, הבזקים, כאב עמום. אח"כ הרחבה חזקה של כלי הדם, סורטונין הגורם בין השאר להתכווצות כלי הדם בתחילת התהליך ,מגרה קולטני כאב בדפנות כלי הדם. כמו כן מופרשים מתווכי דלקת כהיסטמין, פפטידים מקבוצה המכונה פרוסטגלנדינים ופלסמקינינים שגם הם מגרים קולטני כאב וכן גוררים הרחבה של כלי הדם והגברת החדירות של דפנות (קרומי) נימי הדם. הגברת החדירות גורמת לבצקת ליד כלי הדם (perivascular edema ) ולמעבר מולקולות גדולות. הניקוז הלימפטי מצמצם את הבצקות האלה, מפנה נוזל בין תאי מהרקמה, ובתוך כך מפנה חומרים מעוררי כאב.

עד לא מזמן סברו מומחים שמיגרנה נובעת מאנומליות של כלי הדם בראש, כיום מעריכים שבהינתן הפרעה מסויימת במערכת העצבים המרכזית, כתוצאה מגרויים שונים, מתחילה שרשרת ארועים עצביים וביוכימיים, שמשפיעה גם על כלי הדם במוח. המתווך העיצבי סורטונין (למעשה קבוצה של חומרים קרובים בעלי השפעות שונות) גורם בין השאר להתכווצות כלי הדם במוח, המתחילה את המיגרנה.

תיאוריה (Central Nervous Disorder) המנסה לתת הסבר כללי למיגרנה, מציינת את השלבים הבאים:

התהליך מתחיל בגרוי יתר של תאי עצב ב trigeminal pathway – המעבר העצבי מגזע המוח לראש והפנים. הגרוי הזה גורם להפרשת פפטידים שונים הגורמים להרחבת כלי הדם ולתגובה דלקתית המתפשטת לקרום המוח. המוח עצמו אינו רגיש לכאב אך קרום המוח וכלי הדם סביב המוח רגישים לכאב. התגובה מגיעה לקליפת המוח ומצמצמת את זרימת הדם. איזורים מסויימים בהם מצומצמת זרימת הדם קשורים בראיית הילות סביב עצמים.

התווית לניקוז למפטי כוללת בנוסף לטיפול במיגרנה, טיפול בתהליכים דלקתיים

ניקוז לימפטי מפנה חומרים מתווכים מהריקמה ובכך עוזר לעצור את המשך התהליך הדלקתי (המהווה במקרה זה תגובה שגוייה של הגוף לגרוי). לניקוז הלימפטי יש אפקט מרגיע על המערכת הסימפטטית, במיוחד באיזור הראש. קרוב לודאי שיש בכך אפקט מונע או משכך ביחס לגרוי יתר של תאי עצב כנ"ל.

הטיפול: בעיקר בין ההתקפות, וכולל צוואר (cervical ואח"כ neck), ראש, ופה פנימי בעיקר בחך. רצוי לטפל גם בתחילת ההתקפה, מכיון שלאחר מכן סף היכולת להורדת הכאב יורד. מומלץ לטפל בתחילה 3 טיפולים בשבוע. אח"כ התדירות יורדת אבל רצף הטיפול נשמר. התקפות יהיו פחות שכיחות ופחות חמורות.

מקורות:

– פירסומי בית הספר לרפואה UCDAVIS בקליפורניה.

– Inflammation and fever by prof' Stvrtinová, prof' Jakubovský, prof Hulin

– Compendium of Dr. Vodder's Manual Lymph Drainage by Dr' Kasseroller

© כל הזכויות שמורות

סיגל אלגרישי

תראפיסטית מוסמכת בניקוז לימפטי ידני.

באזור חיפה.

052-6112131

03-6025033

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.